O mně

Josef Říha
Podnikatel, který se ve volném čase věnuje cestování po celém světě . Zaměřuje se především na místa málo dotčená západní civilizací nebo takové, které se rychle mění. Má za sebou spousty výstupů na vrcholy hor, např.  výstup na Kilimanžáro, Matterhorn, nebo Mont Blanc a přes zimu se věnuje freeskiingu. Jeho aktuálním projektem je etapová expedice autem napříč Afrikou od severu k jihu mimo hlavní cesty a se zaměřením na domorodá etnika, kulturu a přírodu.

Mohlo by vás zajímat:

Proč cestuji a proč Afrika

Cestování mě naplňuje a nepřestává bavit, už od malička jsem nejčastěji v televizi sledoval dokumenty o přírodě a knížky v knihovně mám především cestopisy. Nejen, že mi to dává poznání a velký nadhled, ale hlavně mě to neskutečně osvobuzuje a psychicky uvolňuje od všeho, co je v našem uhoněném světě. Nejsem tipycký podnikatel, začal jsem podnikat vlastně kvůli tomu, že jsem chtěl svobodu a dělat si kdy chci co chci, mít čas na své cesty a koníčky. Do 3 světa jezdím proto, že je odlišný, zkrátka zatím ještě naštěstí jiný (izolovaná etnika a jejich zvyky, nedotčená příroda…). Dříve jsem často navštěvoval Asii (projel jsem ji téměř celou), je tam vše jak má být: bezpečno, levno, dokonalá infrastruktura, perfektní jídlo, milí lidé, krásná příroda atd.., ALE davy turistů, kteří už to taky objevili. Proto jsem se vrátil zpět k Africe, která je ještě opomíjená a hlavně nyní jsem se rozhodl jet vlastním expedičním autem, abych se dostal do míst, kam se jinak dostat nedá, abych to mohl pojmout jako čundr (spaní venku s večery u ohně…). Vybral jsem záměrně západní Afriku, právě pro její menší navštěvovanost.

Proč jsem začal fotit a hlavně točit na cestách

Cestuji už asi 25 let a nikdy jsem nic nezaznamenával a jen si to užíval. Občas mě mrzelo, když jsem viděl zelenáče v TV pouštět dokumenty z cest. Časem jsem došel k tomu, že chci něco předat lidem, který to zajímá a kteří v tomto hektickým světě si udělají čas na mě a moje vyprávění z cest, těm něco chci dát…. Poslední dobou přemýšlím, abych mému cestování dal ještě smysl a něco si splnil, chtěl bych pár svých peněz a času věnovat nějakému projektu k záchraně přírody (ani né tak pomoci zdejším lidem, kteří tě, ti samí mohou okrást, či jinak podrazit, navíc dávání nemá efekt. Ale příroda a zvířata si nepomůžou, ani za nic nemůžou). Zatím jsem to zkusil před pár lety v Kamerunu na záchranu mlžného pralesa v Kejdom Keku, ale není lehké z mé strany najít důvěru v lidi, kteří to dělají. Má představa je výstavba Eco-lodge s Eco-coworkingovým centrem a to by mělo z části zisku, udržitelně a dlouhodobě financovat projekt k záchraně např. nějakého druhu. A k tomu všemu je důležitý, aby o tobě lidi věděli a já byl na to i připraven. Navíc, je to i můj malý sen a nebudu zakrejvat, že i podnikatelský záměr (mám zkreslený návrh a studii proveditelnosti) , takže z větší části bych to chtěl rozjet a zafinancovat já, ale nejspíš pak budu hledat partnery.

Pokud by se například hledaly penize k záchraně slonů v Kongu jen tím, že tam budu cestovat a zpropaguji je, tak ok, ale zas musí o tom někdo vědět. Pokud se mi podaří vyšší cíle ve spolupráci s dobrým projektem a začneme budovat eco ubytování na krásném místě v přírodě, tak budeme zas potřebovat, aby o nás někdo věděl, pak to může mít celé smysl.

Moje aktuální fotky